Inflaci překonají jen skutečné investice

Článek & Komentář Finanční plánování Investice Rezervy

Hospodářství je zatím v dobré kondici. Poslední měsíce však ukazují, že ekonomická idylka nebude trvat věčně. Nejvyšší čas začít si vytvářet finanční polštář na dobu, kdy tak dobře nebude.

Peníze jsou lepší než chudoba, přinejmenším z finančních důvodů, řekl kdysi americký režisér Woody Allen. Mít nějaké našetřené nyní, když ekonomika trochu zpomaluje, je velká výhoda. Historie totiž ukazuje, že po časech prosperity přichází recese, tedy období útlumu. Jste na ně připraveni?

Ideální je odkládat si stranou 10 procent příjmů, což však pro řadu lidí není reálné. Ovšem spořit si třeba 500 korun měsíčně by měl zvládnout každý. A i s takovými penězi se dá zajímavě hospodařit, aby jen neležely ladem, ale dál vydělávaly. Využít můžete produkty, které jsou podporované státem a nabízejí bezpečné zhodnocení. Smiřte se však s tím, že výnos nebude vysoký. „Základní úroková sazba, takzvaná dvoutýdenní reposazba, je v České republice aktuálně na úrovni dvou procent,“ říká Vladimír Weiss, finanční poradce Partners. Dodává, že tato sazba se konečně začíná promítat do výše úroků u některých spořicích účtů.

Na „spořák“ patří jen nutná rezerva
Je čím dál víc bank, které nabízejí zhodnocení vkladů mezi jedním a dvěma procenty, jak je vidět v boxu vpravo. Zájemci by si vedle výše úroků měli všímat informací, do jaké částky banka zvýhodněné úročení přiznává a pak také vedlejších podmínek, které je potřeba splnit.

Zajímavější úrok lze získat v rámci akčních nabídek bank. „Aktuální sazba pro spořicí účet je 1,7 procenta, je garantovaná na 12 měsíců a je zcela bez podmínek,“ říká Martina Lambert, tisková mluvčí Wüstenrot. Tato nominální sazba však není až tak podstatná. „Důležité je sledovat reálnou sazbu, tedy po odečtení inflace,“ upozorňuje Vladimír Weiss. Uroky se sice zvedají až na 1,7 procenta, ale inflace přesahuje 2,6 procenta. Spořicí účet je tak vhodný pro uložení peněz, které použijete za pár měsíců či za rok nebo dva. A samozřejmě pro železnou rezervu.

Investovat se dá už s pětistovkou
Pokud můžete uložit peníze na delší dobu a snesete vyšší míru rizika, zkuste investovat do podílových fondů. Jejich prostřednictvím můžete vložit peníze prakticky do čehokoli, od státních dluhopisů přes akcie, až po nemovitosti či komodity. Při rozhodování o částce, kterou budete investovat, je dobré si připomenout, že neexistuje garance výnosu, a často ani vrácení celého vkladu. Na druhou stranu lze tato rizika výrazně snížit, a to dodržováním základních pravidel investování, kterými jsou pravidelnost, dlouhodobost a diverzifikace, tedy rozložení do různých typů produktů. Pět set korun měsíčně je minimální částka, s níž je možné do fondů investovat.

Nejkonzervativnější jsou fondy peněžního trhu, jejichž výnos je však jen nula až dvě procenta ročně. „Dluhopisové fondy nakupující státní a korporátní dluhopisy mohou nabídnout výnosy kolem tří až pěti procent ročně,“ říká finanční poradce Lukáš Urbánek. Nejvíce, ale s nejvyšším rizikem, se dá vydělat na akciích (dlouhodobé zhodnocení kolem sedmi procent. Pamatujte ale, že čím vyšší kolísavost, tím delší čas je pro takovou investici třeba.

Zdroj: Mladá fronta DNES