#10 – Nedaří se vám odložit ani korunu pro své budoucí já? Zde je pár tipů.

Víte, že je dobré část svého příjmu odložit stranou – tvořit rezervu, ale ne a ne se k tomu přinutit? Nejde o nic složitého. Začněte od malých částek a vybudujte si návyk.

Nejprve si stanovte, proč chcete část svého příjmu odkládat. Například: „Chci se mít v penzi dobře, aniž bych spoléhal(a) pouze na stát.“

Sestavte si finanční bilance, zaměřte se na výdajovou stranu a pokuste se snižovat zbytečné výdaje. Nebuďte radikální, každý měsíc eliminujte menší částky. Nezapomeňte, že co se sleduje, to se zlepšuje. Díky tomu vznikne dodatečný prostor pro tvorbu rezerv.

ZÁKLADNÍ ZBRANĚ

1) Postupujte po troškách a vybudujte si návyk

Začněte třeba s malými vklady, klidně od pár stovek měsíčně. Vytvořte si návyk a v čase postupně přidávejte. Není nutné od počátku skokově odkládat 30 % svého příjmu.

2) Používejte efektu trvalého příkazu a prasátka

O trvalém příkazu jsme psali minule. A jak využít efektu spořicího prasátka? Například tak, že každý den do něj vysypete všechny drobné a jednou za půl roku ho vyberete. Naspořené peníze umístíte dle svého záměru (na penzi, pro děti apod.).

3) Buďte trpěliví a systematičtí

Využijte trpělivost, pravidelnost, systematičnost a dlouhodobost ve svůj prospěch. Nic lepšího ještě nebylo vymyšleno a pravděpodobně ani nebude.

4) Pojmenujte odložené peníze
A co je nejdůležitější? Odložené prostředky jasně pojmenujte. Například: „500,-CZK na penzi; 1 000,-CZK na splátku hypotéky; 500,-CZK pro děti apod.“