Archiv rubriky: Blog

18.8.2021

Zkratka ESG se pomalu, ale jistě stává součástí každé investice

Článek & Komentář Finanční návyky Investice

Stále více investorů zvažuje při svém rozhodování nejenom to, kolik budou investovat a jaký bude jejich výnos, ale i to, do čeho konkrétně budou investovat. Trend přitom je investovat do firem, které se chovají odpovědně nejen k životnímu prostředí. Společenská odpovědnost a udržitelnost se stávají stále častějším zaklínadlem firem po celém světě. Kdo dnes není… Read more »

Číst dále
11.8.2021

Kartička pojištěnce v zahraničí pomůže. Na vše ale nestačí

Cestování Článek & Komentář Finanční návyky

Český zdravotní systém má oproti systémům v jiných zemích několik specifik. Spoléhat se proto na cestách pouze na evropskou kartu pojištěnce zvanou EHIC se tak může pěkně prodražit. Jak funguje karta EHIC a co všechno nabízí? Vyjet si do země EU pouze s modrou kartičkou pojištěnce EHIC je velký risk. Ne každá země totiž má… Read more »

Číst dále
14.6.2021

Kde a jak si zkontrolovat evidenční listy důchodového pojištění

Článek & Komentář Finanční návyky Spoření na důchod

Mnoho lidí se před žádostí o starobní penzi dostává do nezáviděníhodné situace. Přesto, že splnili potřebnou dobu pojištění, aby jim stát přiznal penzi, úřady nemají od všech jejich zaměstnavatelů evidenční listy důchodového pojištění. K důchodovému pojištění přihlašuje zaměstnance nový zaměstnavatel u okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) nejpozději do osmi dnů od počátku uzavření pracovní smlouvy.… Read more »

Číst dále
7.6.2021

Jak správně nastavit životní pojištění? Nepojišťujte „prkotiny“, prodražují pojistku

Článek & Komentář Pojištění

Nepojišťujte si prkotiny, které vás přitom finančně nezruinují. A přes pojištění neinvestujte, od toho jsou jiné finanční produkty. Málokdo si životní pojistku nastaví správně. Životní pojištění si sjednáváme, když se nám narodí děti, případně když si vezmeme hypotéku. Dává to logiku. Je třeba, aby ve chvíli, kdy vám život ohrozí zdravotní potíže, jste ochránili svůj… Read more »

Číst dále
6.4.2021

Od základu daně lze odečíst hypotéku i darování krve

Článek & Komentář Finanční návyky Finanční plánování

Odevzdat daňové přiznání k dani z příjmů bez postihu můžou letos fyzické i právnické osoby o měsíc později, než bývá jejich obvyklou povinností. Formuláře v papírové podobě odevzdávají nejdéle do 3. května, elektronická podání nejpozději k 1. červnu. Základ daně si stanoví OSVČ porovnáním příjmů a výdajů za loňský rok, případně uplatněním výdajového paušálu. Ten… Read more »

Číst dále
1.4.2021

Rádce: Jak se určuje srovnávací období při žádosti o kompenzační bonus

Článek & Komentář Finanční plánování Investice

Někteří živnostníci a podnikatelé, kteří žádají o podporu z nového kompenzačního bonusu ministerstva financí, tápají v určení srovnávacího období. Na podporu přitom nově dosáhnou i začínající podnikatelé, a to bez ohledu na předmět činnosti, protože ukazatelem nároku je pouze pokles tržeb o polovinu. O nový kompenzační bonus ve výši až 1 000 korun na den… Read more »

Číst dále
11.2.2021

Ošetřovné schází rodinám s dětmi těsně nad deset let

Článek & Komentář Finanční návyky Finanční plánování Investice Rezervy

Uzavřené školy dostávají rodiče do finančních potíží. Na ošetřovné mají nárok do deseti let věku dítěte a dovolená na tak dlouhou uzavírku nestačí. A tak často přistupují na neplacené volno, nebo si zkracují pracovní úvazky. Školy se žákům prvních stupňů základních škol při podzimní vlně epidemie uzavřely 14. října.  Děti se do lavic vrátily v… Read more »

Číst dále
14.1.2021

Cestování do Velké Británie zdražilo. Třeba je mít i cestovní pojistku

Článek & Komentář Finanční plánování Pojištění

Cesty do Británie už nejsou od nového roku pro Evropany tak pohodlné jako bývaly a ani tak laciné. Občanský průkaz je třeba doplnit cestovním pasem, nutností na cesty je komerční pojištění a zdražily se i služby telefonních operátorů. U delšího pobytu si cestovatel připlatí i za vízum. Odchod Velké Británie z Evropské unie změnil pravidla… Read more »

Číst dále
1.12.2020

Aby měla na zubní rovnátka pro dceru, musela vybrat stavební spoření

Článek & Komentář Finanční návyky Finanční plánování

Stavební spoření založí většina lidí kvůli potřebě bydlení. Nejeden klient spořitelny peníze ale použije na zcela jiný účel. Jako například paní Jarka. „Dceři jsem založila stavební spoření rok před jejím nástupem do první třídy, stejně jako jejímu staršímu bratrovi. Chtěla jsem tím dětem ulehčit trápení se získáním vlastního bydlení v budoucnu,“ vypráví paní Jarka z… Read more »

Číst dále
27.11.2020

Nákup na splátky bez navýšení a jeho rizika. Znáte je?

Článek & Komentář Finanční návyky Finanční plánování Spotřebitelský úvěr

Splátky bez navýšení – zní to velmi lákavě. Teď sice nemáte celou částku v hotovosti, ale vybranou televizi jako vánoční dárek si klidně můžete z obchodu odvézt. Vždyť přece nezaplatíte ani o korunu navíc. Opravdu? V čem jsou možná rizika? V první řadě si pojďme osvětlit, jak nákupy na splátky fungují. Zboží vám na splátky… Read more »

Číst dále
26.11.2020

Uzavření „stavebka“ online zabere patnáct minut. Víte, co si ohlídat?

Článek & Komentář Finanční návyky Finanční plánování

Sjednat si stavební spoření bez fyzické návštěvy pobočky umožňují dnes všechny tuzemské stavební spořitelny v několika přehledných bodech. Liší se většinou pouze v ceně za sjednání smlouvy a poplatku za vedení účtu. Stavební spoření je efektivní, pokud chcete odkládat 1 700 měsíčně po dobu šesti let, ale mělo by být i součástí finančního plánu, aby… Read more »

Číst dále
9.10.2020

Kdo a kdy má nárok na vrácení daně z nabytí nemovitosti

Článek & Komentář Hypotéka

Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti je minulostí. Zrušení daně je platné zpětně pro všechny, kteří nabyli nemovitost do vlastnictví od prosince 2019 a později. Kdo daň za nákup nemovitosti již zaplatil, získá peníze spět. Musí si o ně ale u finančního úřadu požádat. Odborníci v souvislosti se zrušením daně z nabytí nemovitosti upozorňují na to,… Read more »

Číst dále
7.9.2020

Zdravotní pojišťovny nabízejí příspěvky na pohybové aktivity dětí. Jak požádat?

Pojištění

Tuzemské zdravotní pojišťovny nabízejí svým klientům příspěvky nad rámec povinné zdravotní péče. K tomuto účelu slouží jejich takzvané fondy prevence. Z nich pak pojištěncům hradí zdravotní služby, které mají preventivní, diagnostický či léčebný efekt na lidské zdraví. Letos bude například jen z fondů prevence oborových (ne VZP ČR) zdravotních pojišťoven bude v roce 2020 pro… Read more »

Číst dále