#12 – Garance a jistoty ve světě financí

Není garance jako garance. A hlavně! Každá garance něco stojí.

Ve finančním světě není nic zadarmo. Buď si garanci zaplatíte přímo, nebo nepřímo (například díky sofistikované poplatkové struktuře, neúměrnému riziku či ušlému výnosu). Pak existují jistoty, které tu budou vždy: smrt a daně.

STARÉ PENZIJKO

Ukázkovým příkladem je starý typ penzijního připojištění (dnes nazývané „transformovaný fond“). Penzijko klientům garantuje tzv. „nezáporné zhodnocení“. Prostě nesmíte obdržet roční výpis se záporným zhodnocením. Mimo jiného právě z tohoto důvodu staré penzijní fondy investují minimálně z 85 % do českých státních dluhopisů. A investovat na penzi v horizontu několika desítek let do státních dluhopisů prostě není správné rozhodnutí. Proto klienti starého penzijka inkasují výnos od 0 % do 3 % p.a. Z dlouhodobého pohledu je to málo a nestačí to ani na pokrytí inflace.

Poznámka: Vzhledem k tomu, že jsou úrokové sazby na rekordně nízkých úrovních prakticky v celém vyspělém světě, je téměř jisté, že dluhopisové investice v následujících 10 až 15 letech ponesou mizerné výnosy.

TIP: Pokud máte do penze 10 a více let, využijte nového typu penzijního připojištění (tzv. Účastnické fondy), které má mnohem větší potenciál zhodnocení.

FIREMNÍ DLUHOPIS

V posledních letech je jich jako hub po dešti. Nejrůznější prodejci nabízí garantovaný 6% kuponový výnos z firemního dluhopisu. Na první pohled to zní skvěle, ale opět je problém s garancí, respektive kdo garanci poskytuje. Stačí si položit otázku: „Bude tady vůbec tato firma (nejčastěji neznámé s.r.o.) za 5 let, až mi bude vracet jistinu?“ Možná ano, možná taky ne. Každopádně podobným investicím se vyhněte – vsázet na jednu kartu je nesmysl.

POJIŠTĚNÍ VKLADŮ

Jedinou rozumnou garancí (z pohledu toho, kdo garanci poskytuje) je pojištění bankovních vkladů, která je poskytována Garančním systémem finančního trhu do výše ekvivalentu 100 000 EUR (=cca 2 700 000 CZK). V takovém případě máte jistotu, že pokud zrovna vaše banka nebude schopna dostát svým závazkům, dostanete zpět to, co jste vložili (pokud to je do 2 700 000,-CZK). Na druhou stranu, pokud byste měli spořit na penzi celý svůj život skrze spořicí účet, opět vaše peníze „požere“ inflace.