#14 – SPOŘICÍ ÚČET: k čemu ANO, k čemu NE?

Spořicí účet je základní spořicí nástroj, kam pravděpodobně uložíte své volné prostředky, když nevíte, kam s nimi.

Spořicí účet je zdarma, spadá do pojištění vkladů, své peníze si můžete kdykoli vybrat, získáváte alespoň nějakou kladnou úrokovou sazbu (psáno v květnu 2017). A hlavně se vaše odložené prostředky nachází mimo hlavní běžný účet, tudíž se hůře utrácí za hlouposti.

SPOŘICÍ ÚČET JE IDEÁLNÍ PRO NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍLEŽITOSTI

  • ŽELEZNÁ REZERVA – pokud se objeví neočekávané výdaje nebo nenadálý výpadek příjmu, můžete naspořené peníze ihned použít.
  • SPOŘENÍ V HORIZONTU 0 až 3 ROKY – chcete-li si odkládat volné peníze na dovolenou, na Vánoce apod., není příhodnější místo.

K ČEMU SE SPOŘICÍ ÚČET URČITĚ NEHODÍ

K dlouhodobému spoření v horizontu 3 a více let. Lidé ho často používají jako jediný důvěryhodný a bezpečný nástroj a jsou schopni se na něj spoléhat v oblasti „střádání peněz“ i 10 a více let (například peníze na studia, na penzi apod.). Pro dlouhodobé zhodnocování peněz jsou však ideální investice, např. skrze podílové fondy.

Zásadním problémem spořicího účtu je, že není schopen v dlouhodobém horizontu ochránit naspořené prostředky před inflací, tedy znehodnocením vašich úspor. Stejnou vlastnost mají mimochodem všechny depozitní produkty (běžné účty, spořicí účty, termínované vklady apod.).

Jakmile máte vytvořenou železnou rezervu a máte finančně zajištěné krátkodobé cíle, další prostředky odkládejte jinam.