#15 – Cesta nejen z města aneb jak se nenechat zruinovat, když se něco pokazí

Letní měsíce, dovolená, pláž, pohoda. Chystáte se do zahraničí k moři? Na výlet do hor? Nebo jen tak „bezcílně“ cestovat po Evropě? Nezapomeňte na cestovní pojištění.

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ ROZHODNĚ NEMUSÍ STAČIT

Klasické zdravotní pojištění se nevztahuje na péči poskytovanou soukromými zahraničními zdravotnickými zařízeními. Česká zdravotní pojišťovna uhradí péči maximálně do výše českých cen (= za ošetření a péči, která je v Česku hrazena).

NEPODCEŇTE LIMITY

Naprostým základem je pojištění zdravotní péče (léčebné výlohy) a nastavení co nejvyšších limitů (v řádu miliónů korun) nebo ideálně neomezených limitů.

PŘIPOJIŠTĚNÍ DLE POTŘEBY A TYPU DOVOLENÉ

Chystáte-li se odpočívat aktivně nebo např. vyrážíte s malými dětmi, které se občas projevují jako neřízené střely, určitě se vyplatí připojistit si úrazy, rizikové sporty či pojištění občanské odpovědnosti. I zde platí čím vyšší limit, tím lépe (klidně 25 mil.). Některé pojišťovny mají zmíněná rizika již v základním pojištění, ale je třeba si to u konkrétních institucí pohlídat.

Pokud se vaše dovolená řadí k těm nákladnějším nebo si nejste jisti, že budete moci skutečně odjet, myslete i na pojištění storna zájezdu.

POZOR NA VÝLUKY

Pojišťovny nebudou krýt vše. Uplatňují tzv.výluky, které se vztahují např. na tato rizika: pasivní nebo aktivní účast na demonstracích, přemíra alkoholu, užívání toxických látek nebo trestná činnost. Nezapomeňte se s nimi předem seznámit, ať vás pak nečeká nemilé překvapení.

CO DĚLAT, POKUD SE NĚCO STANE?

  • Kontaktovat asistenční službu – doporučí vám vhodné zdravotnické zařízení, jak postupovat apod.
  • Uchovat (nebo alespoň skenovat) veškeré doklady – lékařské zprávy, platby za ošetření, policejní protokol atd.

MĚJTE S SEBOU ŽELEZNOU REZERVU V HOTOVOSTI

Spousta zdravotních středisek vyžaduje platbu u lékaře v hotovosti – je dobré počítat alespoň se 100 eury.