#17 Bojíte se investic? Není proč – v důchodu jim poděkujete

Chcete-li své peníze dlouhodobě zhodnocovat a nenechat si je spořádat inflací, jděte do investic.

Každý by si v penzi rád udržel svou dosavadní úroveň, proto rozhodně nespoléhejte na stát, zahoďte obavy a začněte investovat do fondů. Proč? Protože s inflací je potřeba zatočit a klasické bankovní nástroje, jako jsou běžný účet, spořicí účet, stavební spoření, termínovaný vklad či životní pojištění vám v tom rozhodně nepomůžou! Naopak! Na penzi se nespoří, na penzi se investuje!

Nejste si pořád jistí? Obáváte se rizik? Nechte se inspirovat třeba Norskem nebo Nobelovou nadací a pochopíte, že není čeho.

NORSKÝ STÁTNÍ INVESTIČNÍ FOND

Norský státní investiční fond byl založen, aby zhodnocoval výnosy z těžby ropy a zemního plynu. Co bylo cílem? Střádat Norům peníze na důchod!

Aktuální hodnota fondu dosahuje už 2,5násobek ročního HDP Norska, cca 21,9 bilionů korun. Patří tím mezi největšího světového investora.

Tvoří ho: 65 % akcií, 32 % dluhopisů, 3 % nemovitostí.

Zdroj: Patria

NOBELOVA NADACE

Podobným způsobem spravuje svůj majetek Nobelova nadace. Nobelova nadace pouze nerozdává ocenění, ale poskytuje také finanční odměnu. A ta je čerpána právě z majetku fondu. A jak vypadá jeho portfolio? 55 % akcie, 15 % dluhopisy, 30 % alternativy.