#19 Zní to drsně, ale pojistěte si hlavně invaliditu a smrt

6 milionů v mínusu je docela dost, viďte? Čtyřicátník v průměru vydělá 30 tisíc za měsíc. Pokud ze zdravotního důvodu nebude moct do 65 let (důchod) vydělávat, přijde o cca 6 milionů. *  

V praxi se mi často stává, že klienti přeceňují nevýznamná rizika, obecně úrazová, jako je zlomená ruka, a naopak podceňují ta významná: invaliditu nebo úmrtí.  Věděli jste, že invalidita je z 96 % způsobena nemocemi?

Životní pojištění má v první řadě chránit před dlouhodobým nebo dokonce trvalým výpadkem příjmu a v první řadě by si ho měl sjednat člověk s rodinou a hypotékou. Krátkodobá omezení by měla řešit rezerva.

O berličky se neopírejte

Další chybou bývá, že si lidé sjednávání pojištění na bezvýznamně nízké částky, které v podstatě nic neřeší. Pojistné smlouvy pak slouží jen jako berlička ve stylu „Hlavně, že jsem nějak pojištěný“. Mělo by se jednat o milionové částky!

Zapomeňte proto na vykloubená ramena a chraňte se před riziky, které vás a vaši rodinu můžou stát doslova vše.

* Výpočet: 40tník v průměru vydělá 30 tisíc. Pokud do konce produktivního věku (do 65 let) nebude moci vydělávat, přijde o 25 let x 12 x 30 000 = 9 000 000 korun
Na druhou stranu je nutné od částky 9 mil odečíst průměrný invalidní důchod, který by pobíral. Průměrný invalidní důchod je cca 10 000/měsíc.
Takže: 25 let x 12 x 10 000 = 3 000 000 → 9 mil. – 3 mil. = 6 mil.
Poznámka: pro zjednodušení nepočítáme s časovou hodnotou peněz.