Média, analytici, bankéři. Ti všichni se shodují. Úrokové sazby na úvěrech, hlavně na těch hypotečních, budou růst. Oprava: už rostou! Pomalu!
Začneme počty: 2x nepatrné navýšení základních sazeb ČNB + pozvolný nárůst výnosů (dlouhodobých) státních dluhopisů = mírný růst úrokových sazeb.
V praxi: hypoteční sazby začaly šplhat směrem vzhůru od začátku roku 2017. Dle Hypoindexu je průměrná sazba 2,04 % (září 2017).
Takže proč ta panika? Růst hypo sazeb je skutečně pozvolný a nijak zásadní. Drží ho na uzdě zejména vysoce konkurenční prostředí. Co je ale nejdůležitější? Rekordně nízké sazby máme pořád! Podle kolegů z Bank of England jsme v prostředí nejnižších sazeb za posledních 5 000 let.
V této chvíli přichází na řadu oblíbená otázka: „Máme nejnižší sazby za posledních 5 000 let. Chcete si hypotéku zafixovat raději na 7 nebo spíše na 10 let?“
NĚKOLIK TIPŮ
- Čeká vás výročí fixace hypotéky v následujících 2 letech? Řešte to s předstihem, spíše dříve než později.
- Ať už refinancujete, refixujete nebo si vyřizujete úplně novou hypotéku, využijte delší fixace 7 nebo ideálně 10 let. Nemáte tím co zkazit. Díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru budete v čase dostatečně flexibilní.
- Stále platí – pokud si vyřizujete novou hypotéku, nekoukejte pouze na sazbu, ale zejména na očekávanou výši měsíční splátky. Každý úvěr je tak bezpečný, jak jste schopni ho splácet.