Pojištění bankovních úvěrů proti neschopnosti splácet z důvodu úmrtí, invalidity, případně dlouhodobé pracovní neschopnosti či ztráty zaměstnání se stalo běžnou součástí nabídky bank. Problém je, že toto pojištění úvěry významně prodražuje, a i jeho pojistné plnění je značně limitováno.
Pojištění proti riziku neschopností splácet hypotéční úvěr banky nejčastěji poskytují ve dvou variantách. V základní variantě pojišťovna kryje riziko úmrtí, invalidity třetího stupně a pracovní neschopnosti od 30. nebo 60. dne. V rozšířené variantě pojišťovna kryje stejná rizika plus riziko ztráty zaměstnání.
„Podmínky plnění u tohoto bonusového připojištění jsou nastaveny velice přísně vůči pojištěnému. Což v praxi značí, že pojišťovny toto prakticky neplní. Nejčastější spory jsou právě u plnění rizika ztráty zaměstnání a pracovní neschopnosti,“ vysvětluje finanční poradce společnosti Partners Vladimír Weiss.
A jsou tu i další podmínky, které stojí za pozornost, například pojišťovna většinou hradí měsíční splátku hypotéčního úvěru maximálně 12 měsíců. Což platí u plnění pojištění rizika pracovní neschopnosti od 30. nebo 60. dne.
Kolik za to
Cena měsíčního pojistného u základní varianty pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku se nejčastěji pohybuje cca. 5 až 7 procent z celkové měsíční hypotéční splátky. Rozšířená varianta pojištění o připojištění proti ztrátě zaměstnání vychází na cca. 7 až 9 procent z měsíční hypotéční splátky.
Máte hypotéku? Nejvyšší čas sjednat si životní pojištění.
Vyjádřeno v penězích u dvoumilionové hypotéky se splatností 25 let a úrokem 2,49 procent to znamená, že základní varianta bankopojištění u hypotéky měsíčně zvyšuje hypotéční splátku ve výši 8 963 korun o 627 korun. Rozšířená varianta pak o 807 korun. Na trhu jsou k dispozici i jednorázová pojištění za 3 až 4 procenta z celkové výše hypotéčního úvěru. Což je u dvoumilionové hypotéky 60 až 80 tisíc korun.
Invaliditu neřeší
Dalším typickým prvkem bankopojištění u krytí rizika úmrtí je to, že plnění se vztahuje pouze na jistinu hypotéčního úvěru. Podle Vladimíra Weisse je tak v drtivé většině případů výhodnější ošetřit náklady na hypoteční úvěr v běžném životním pojištění.
„U bankopojištění si klient nemůže stanovit výši pojistného krytí a nemůže ani jakkoli významně upravovat pojištění po dobu jeho trvání. Tato omezení u standardního životního pojištění nejsou,“ vysvětluje Vladimír Weiss.
Upozorňuje i na to, že bankopojištění není možné sjednat pro případ rizika invalidity prvního a druhého stupně, která postihuje vůbec nejvíce lidí.
Bankopojištění hypotéčního nebo i spotřebitelského úvěru se tak podle něj může vyplatit pouze tehdy, pokud je toto pojištění podmínkou pro získání výrazně lepší úrokové sazby a konečném výsledku zlevní náklady na samotný úvěr, což by mělo platit hlavně u hypoték s dlouhou splatností. A jako finančně výhodnější, než životní pojištění se jeví i pro lidi ve starším věku bez životního pojištění vůbec.
Zdroj: Deník.cz