Lidé zpravidla přemýšlejí o zvýšení hypotečního úvěru zejména v případech, kdy jim dojdou peníze na stavbu rodinného domu, nebo když se pouštějí do rozsáhlejší rekonstrukce nemovitosti. Jaké mají možnosti, aby od banky získali další peníze, ví Vladimír Weiss, finanční poradce Partners.
V praxi téměř každý rozpočet výstavby nebo rekonstrukce vykazuje tendenci prodražit se. Banky dnes běžně nabízejí bezúčelové zvýšení hypotéky prostřednictvím refinancování a některé k tomu přidávají také účelové a neúčelové úvěry, kdy je zástavou stejná nemovitost jako u hypotéky.
JAK SE VYHNOUT SANKCI
První možností, jak získat další zdroje, je refinancovat hypotéku u stávající banky. Druhou – přejít jinam, pokud má takový krok smysl. Vždy to však v praxi znamená nový úvěr, přičemž jeho cílem je sjednání úvěrového rámce v takové výši, která pokryje jak starou hypotéku, tak potřebu kapitálu na uskutečnění nového záměru. Tato možnost se nabízí v těch případech, kdy zákazníkovi končí fixace – tedy závazek na pevnou dobu – a úvěr lze změnit bez sankce za mimořádnou splátku. Praxe ovšem potvrzuje, že refinancování hypotéky se i přes zaplacení sankce vyplatí někdy více než sjednání kupříkladu nového spotřebitelského úvěru. Důvodem jsou nižší úroky. Většina bank se přitom žadatelům snaží vyjít vstříc. Když odmítnou, lze sáhnout i po úvěru ze stavebního spoření, není-li nutné zajištění.
VYUŽITÍ STEJNÉ ZÁSTAVY
Třetí možností, jak získat z hypotečního úvěru peníze navíc, je žádost o takzvaný doplňkový účelový či neúčelový úvěr, kdy jako zástava slouží stejná nemovitost. Banky často poskytnou tento úvěr za stejnou úrokovou sazbu jako u samotné hypotéky (anebo jen o něco vyšší), takže v konečném efektu jsou podmínky lepší než u spotřebitelských úvěrů. Rozdíl může činit i dvě procenta na úrocích ročně.