Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Článek & Komentář Finanční plánování Hypotéka Úvěrování

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však rekordy na hypotéčním trhu končí. I přesto stále nabízí příležitost pro sjednání solidní hypotéky.

Podle odborníků mezi hlavní důvody nahrávající k uzavření hypotéky v následujících měsících patří stále relativně nízké úrokové sazby. Aktuálně se na trhu nabízené úroky pohybují okolo 3 %. To sice není ani 1 ani 2 % jako v minulých letech, ale osmnáctiletý průměr úroků u hypoték je kolem 4,5 %.

„Hypotéky i přes své postupné zvyšování úroků i omezování ze strany České národní banky zůstávají pro většinu domácností dosažitelné. Zejména, když se při žádosti o úvěr sčítají dva příjmy a žadatel splní podmínky ČNB,“ je přesvědčen finanční poradce společnosti Partners Vladimír Weiss.

Určitou výhodou na současném hypotéčním trhu je i znatelný úbytek žadatelů o hypotéku oproti předchozím letům. To má podle Marka Pavlíka ze serveru Hypotecnikalkulacka.cz. mnoho důvodů.

„Jedním z nich jsou například i vysoké ceny na realitním trhu. Na druhou stranu to také znamená, že se s bankami dá stále ještě sjednat hypotéka za solidních podmínek,“ říká Marek Pavlík a dodává, že ani po loňské říjnové regulaci ČNB nenastala na trhu doba temna.

Je-li klient bonitní a schopen prokázat, že všechny závazky a plánovaná hypotéka se vejdou do 45 % prokazatelného měsíčního příjmu domácnosti, pak může o hypotéku klidně zažádat. A bez problému ji od banky dostane,“ upřesňuje Vladimír Weiss a přidává i čtyři tipy, proč při seriózním zájmu jít do hypotéky právě teď.

  1. Ceny na realitním trhu zdaleka jen nerostou

Ceny bytů v Praze a dalších velkých městech ČR si stále drží své vysoké ceny. Průměr je zhruba 70 až 100 tisíc korun za metr čtvereční. Nákupní horečka nemovitostí už zdaleka není taková jako byla v minulosti. Důvodem je přesycení trhu nabídkou realit za většině nedostupné ceny. Mnoho nemovitostí je přitom drženo na spekulaci, ale i pro investory se může ukázat jiná alternativa. Projevit se to může třeba v lepší pozici při vyjednávání o ceně pořizované nemovitosti. Což žadateli o hypotéku může přinést významnou úsporu. V praxi i vyšší než na sníženém úroku bankou.

  1. U hypotečních úroků nelze čekat nic jiného než růst

V září loňského roku byla průměrná úroková sazba u hypoték kolem 2,57 %, v říjnu 2,66 % a v listopadu na 2,78 %. Aktuálně banky nabízejí hypotéky většinou za 3% úrok. Což platí pro fixace na tři, pět, sedm i deset let. Další zvyšování úroků lze očekávat. Centrální banka rychlým tempem pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb na mezibankovním trhu. V roce 2018 zvedla sazby pětkrát. Nyní jsme u dvoutýdenní repo sazby ve výši 1,75 %. To je nejvyšší úroveň za posledních deset let.

  1. Nájemní bydlení není za současné situace řešením

Sehnat solidní nájem za solidní cenu není ve velkých městech v ČR prakticky možné. Celkově má nájemní bydlení v ČR cca 25% podíl. Z toho vyplývá, že nabídka je omezená. A náklady na bydlení jsou těmi položkami, které podle Českého statistického úřadu každý měsíc zdražují nejvíce. Což platí i pro ceny nájemního bydlení. Ty reagují zdražením i na to, když Česká národní banka oznámí další zpřísnění podmínek pro získání hypotéky.

  1. Situace pro sjednání hypotéky není špatná

Zdražení hypoték a zejména pak nová regulace ze strany České národní banky zamezila mnoha zájemcům o hypotéku zažádat z důvodu nedostatečných vlastních zdrojů nebo kvůli nízkému příjmu. Hovoří se o desítkách procent z celkové počtu zájemců o hypotéku. Banky přišly o mnohé klienty, čehož může vážný zájemce o hypotéku využít. Minimálně tím, že si srovná nabídku několika bank a o podmínkách svého úvěru bude vyjednávat. Může se třeba pokusit o sjednání o lepší úrokové sazby.

Zdroj: iDNES.cz