Od října letošního roku je těžší získat nový úvěr. Jak připomíná finanční poradce Vladimír Weiss ze společnosti Partners, zpřísnění se týká všech nových úvěrů pro spotřebitele.
Co konkrétně obnášejí tyto změny?
ČNB vydala doporučení, aby se od 1. října u všech nových hypoték kontrolovaly rovnou dva ukazatele zadluženosti. Jedná se o kritérium poměřující celkové zadlužení vůči ročnímu příjmu (DTI), které by nemělo být vyšší než 9násobek ročního příjmu dané domácnosti. A dále o ukazatel DSTI, jenž říká, že součet všech měsíčních splátek by se měl dostat pod 45 % měsíčního příjmu domácnosti. Pokud má tedy domácnost čistý měsíční příjem například 40 tisíc, maximální výše všech úvěrů musí být 4 320 000 korun a zároveň by se všechny měsíční splátky měly vejít do 18 tisíc.
Jak to ovlivní trh s bydlením?
Analytici a bankéři očekávají, že přibližně 10 až 30 % potenciálních žadatelů nedosáhne na úvěr na bydlení. Jedná se sice pouze o doporučení směrem ke komerčním bankám, na druhou stranu se jimi banky často řídí. ČNB zároveň říká, že u 5 % nových případů se mohou nové ukazatele překročit. Takže je otázkou, jak s tímto faktem budou banky pracovat.
Koho se změny dotknou nejvíce?
Změny nejvíce pocítí samožadatelé s relativně nízkým příjmem a situace se může zkomplikovat i lidem, kteří už nějaké úvěry mají. Naopak těch, co žádají ve dvou, dosahují průměrných příjmů a mají minimum nebo žádné závazky, se změny nedotknou. Banky nesmí poskytnout více než 90% úvěr k zástavní hodnotě. To znamená, že žadatel musí mít alespoň 10 % z vlastních zdrojů. Pokud chce ale člověk dosáhnout na slušnou hypotéku s minimem podmínek a pěknou sazbou, měl by si připravit ideálně 20 %. K tomu je ještě potřeba přičíst 4% daň z nabytí, což se ukazuje jako hlavní omezení zejména ve větších městech, tedy v Praze, Brně a dalších krajských městech. Nedostatek vlastních zdrojů sice jde nahradit dodatečným úvěrem, ale kvůli novým doporučením bude složitější dva úvěry získat.
Co byste poradil lidem, kteří si chtějí pořídit nové bydlení?
Více než kdy předtím musí svůj záměr v dostatečném předstihu naplánovat. Pokud jde o úvěry na bydlení, doporučuji minimalizovat závazky domácnosti, žádat ve dvou a usilovat o doložení co nejvyššího akceptovatelného příjmu. A samozřejmě vybrat správnou nemovitost a připravit co nejvíce vlastních zdrojů.
Zdroj: Deník