Konference Hypotéka pojedenácté: Jsme v dobré kondici

Hypotéka

Zástupci předních českých bank, ČNB, ministerstva financí, poradců a zprostředkovatelů se po roce opět sešli na konferenci Hypotéka. Nutno dodat, že oproti minulému, vyostřenějšímu, ročníku se všechno neslo v klidnějším duchu. A já s radostí přijal místo v panelové diskusi – stejně jako loni.

Přelomový rok. Touto prezentací odstartoval Jan Sadil, člen představenstva a vrchní ředitel skupiny ČSOB, 11. ročník konference Hypotéka. Proč přelomový? Po několika letech přišla stagnace v počtu nových hypoték (2Q 2016 se v podstatě rovná 2Q v roce 2017), což má podle pana Sadila na svědomí omezení v LTV. Veškeré obavy v souvislosti s novým zákonem o spotřebitelském úvěru se nenaplnily, naopak dle očekávání přibylo papírování. A jestli se pročistí počet poradců a zprostředkovatelů? To ukáže až čas.

Poté přišel na řadu Michael Neubauer z UCB a věnoval se slovenskému hypotečnímu trhu, kde se díky nevhodně nastavené legislativě a vysoce konkurenčnímu prostředí refinancuje jako o život. Fixace v podstatě ztratila význam. Do 3 let od podpisu hypotéky je polovina hypoték mimořádně splacena, do 5 let je to více jak ¾. A jak je to možné? Ze zákona je zastropován poplatek za mimořádnou splátku hypotéky na 1 % a zároveň jsou nastaveny storno provizní prázdniny.

Panelová diskuse se stočila na 2 témata. Hypotéka se stává čím dál více akvizičním nástrojem a rekordně nízké marže způsobují problémy. Jinými slovy: cena zdrojů roste rychleji než průměrná sazba u hypoték.

Hypoteční byznys čekají světlé zítřky

Ve druhém bloku jako první vystoupil Jan Frait, který má v ČNB na starost odbor finanční stability. Podle analýz ČNB za 2Q 2017 vyplývá, že nemovitosti jsou jen mírně nadhodnocené, ale samozřejmě záleží na regionu. Také potvrdil, že trh nemusí mít obavu z největšího strašáka v podobě DTI a DSTI.

Pravděpodobně o nejzajímavější přednášku se postaral Libor Ostatek, ředitel Golem Finance. Libor komentoval stav domácností, který je dle většiny analýz v dobré kondici a nic nenasvědčuje tomu, že by měly přijít horší časy. Podle studií z Golem Finance je nejlepší „samoregulací“ nestabilní příjem obyvatel a růst sazeb. V Golemu odhadují, že během roku 2018 se budou sazby pohybovat v intervalu 2,5 % až 3 %. Každopádně výhled pro hypoteční byznys je pro následující roky (2018 a 2019) velice příznivý. Také nezapomněl zmínit příliš přísné omezení v podobě LTV ze strany ČNB. S tím souvisí i fakt, že se Češi projevili jako mistři v kombinaci – hypotéka do 80 % + jakýkoli úvěr, půjčka, výpomoc.

Není velkým překvapením, že panelová diskuse směřovala hlavně na zástupce ČNB, Jana Fraita. Kromě jedné otázky jsem se prakticky nedostal ke slovu. Nejčastěji se diskutovala témata okolo dofinancování kupní ceny. Jakmile se diskuse zklidnila, probíral se proces vyřízení hypotéky a vliv digitalizace.

Bytů je prostě málo

V odpolední části dostali slovo developeři. Tomáš Pardubický ze společnosti FINEP připomněl to, co všichni tušíme. V Praze se nestaví, jak by se stavět mělo. Praha potřebuje ideálně 6 000 až 11 000 nových bytů ročně. Poslední roky přitom vykazují pouze pár tisíc. Dříve vyřízení stavebního povolení trvalo 2 roky. Dnes je normou 4 až 7 let. A jak z toho ven? Stanovit konkrétní metropolitní/územní plán, dodržovat existující správní lhůty a depolitizovat stavební úřady.

Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group, v podstatě potvrdila slova pana Pardubického. Central Groupu, stejně jako nám všem, nejvíce vyhovuje, když se pravidla hry nemění každým rokem. Bytů je málo, a proto je jejich cena aktuálně vyšší (Praha, Brno a další krajská města).

V posledním bloku vystoupil např. Radek Vachulka, ředitel externí distribuce v EQUA bance. Pan Vachulka zmapoval vývoj externí distribuce od počátku hypotečního financování v ČR (1995) a nastínil, že budoucnost vidí v digitalizaci procesu.

„Dobře už bylo,“ tak na úvod pravil Tomáše Urban, manažer externí distribuce. Klíč k dlouhodobé úspěšné spolupráci mezi všemi stranami: bankou – zprostředkovatelem – klientem vidí v rovnováze. Pan Urban se poté zaměřil na nákladovost a marže u hypotečních úvěrů. Krásný příklad je v ceně zdrojů. Zatímco v roce 2013 byla cena pětiletých zdrojů na úrovni 1,31 %, průměrná úroková sazba dle Hypoindexu byla 3,06 %. Dnes v roce 2017 je cena zdrojů totožná (okolo 1,31 %), ale průměrná sazba je okolo 2,01 %.

Konference Hypotéka je zkrátka sázka na jistotu, nikdy nezklame! Jsem zvědavý na příští rok!