Nemovitostní fondy těží z rostoucích cen realit

Článek & Komentář Finanční návyky Finanční plánování Investice Rezervy

Ceny nemovitostí šly v posledních letech prudce nahoru. Jejich pořízení na investici přesto realitní odborníci investorům s dostatečným kapitálem doporučují. Důvod je jasný: „Ceny nemovitostí dlouhodobě spíš rostou. Navíc nám to ‚nese‘ výnos v podobě nájemného,“ vysvětluje Veronika Vránová, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting. A zájem o nájemní bydlení je na vzestupu, protože na vlastní bydlení dosáhne kvůli vysokým cenám nemovitostí a hůř dostupným hypotékám méně lidí než dříve.

Nemusíte mít nutně miliony na účtu
Tím se ovšem eliminuje i počet lidí, kteří si byt na investici mohou pořídit. Úplně vzdát to ale nemusejí ani ti, kdo hotovost v řádu vyšších statisíců až milionů nemají. Do nemovitostí se dá totiž investovat i prostřednictvím stále oblíbenějších nemovitostních fondů, což je jeden z typů podílových fondů. Namísto akcií či dluhopisů – jak napovídá název – investují peníze do nemovitostí. Méně často jde o rezidenční reality, častěji o reality komerční.

„V rámci komerčních realit se soustředí na kancelářské, maloobchodní, logistické či průmyslové objekty nebo nějakou jejich kombinaci,“ popisuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Doplňuje, že tuzemské nemovitostní fondy investují zejména v Česku, přesto některé úvěrové smlouvy či nájmy znějí v cizí měně, zpravidla v eurech. Proto je třeba brát v potaz kurzové riziko, proti němuž se ovšem fondy pochopitelně zajišťují. Tomu odpovídá rozložení investic Čechů v tomto typu fondů: celkově v nich měli na konci druhého kvartálu letošního roku 34,58 miliardy korun, což je o 6,04 procenta víc než v prvním čtvrtletí. Na domácí nemovitostní fondy z této sumy připadlo 34,16 miliardy korun, na zahraniční fondy jen něco málo přes 420 milionů korun.

Nemovitostní fondy se vyznačují relativně nízkou kolísavostí, která je dána zejména stabilitou výnosu z nájemného. „Investování do nemovitostního fondu je rozumný doplněk rizikovějšího investování například do akcií. Pro lidi nad padesát let či lidi s nízkou ochotou podstupovat riziko mohou nemovitostní fondy představovat dokonce těžiště investičního portfolia,“ popisuje Kovanda.

Výnos, který investor do nemovitostního fondu inkasuje, je dán výnosem z nájemného a zhodnocováním vlastní nemovitosti. Aktuálně si tyto fondy stojí dobře, těží totiž z pokračujícího růstu cen nemovitostí v ČR a již delší dobu trvající obecné ekonomické prosperity. „Z dlouhodobého pohledu je možné u nemovitostních fondů očekávat výnos mezi třemi a šesti procenty,“ říká Vladimír Weiss, finanční poradce společnosti Partners. I v tomto případě je vhodné investovat pravidelně, například jednou měsíčně, po menších částkách, třeba i v řádu jednotek tisíc.

Zdroj: Lidové noviny