Šest tipů, jak vylepšit svoje finance

Článek & Komentář Finanční návyky Finanční plánování Rezervy Spoření na důchod

Přinášíme několik rad, jak být o něco odpovědnější ke svým penězům. Důležité je mít přehled a nechtít všechno najednou.

 1. Do zvýšení příjmů zapojte šéfa
  Ekonomika roste, firmy nabírají nové zakázky i zaměstnance. A ty stávající si musí střežit jako oko v hlavě, aby jim je konkurence nepřetáhla. Využijte toho a řekněte si o vyšší plat. Lepší doba na to neexistuje.
 2. Z trvalých příkazů udělejte své přátele
  Téměř každý dnes má bezdotykovou platební kartu, se kterou je velice jednoduché chodit, „pípat“ a utrácet, mnohdy za zbytečnosti. Aby však útraty nešly na úkor odpovědného finančního plánovaní, je základem nejdříve poslat stranou peníze na nezbytné výdaje a na tvorbu rezerv. „Obojí ideálně pomocí trvalého příkazu – trvalý příkaz by měl být nastavený co nejdříve poté, co přijde mzda,“ nabádá poradce finančně poradenské společnosti Partners Vladimír Weiss. A to, co zbude, už můžete s čistým svědomím utrácet.
 3. Sledujte útraty s mobilní aplikací
  Hlídat si výdaje na denní bázi můžete například přes mobilní aplikaci, kde si budete psát veškeré i korunové útraty za celý den. Pokud to budete dělat třeba půl roku, máte už poměrně detailní data k tomu, abyste se mohli v určitých výdajích zkrotit. „Například tím, že si denně nekoupím tři kávy, ale jenom dvě. Za ušetřenou kávu si ihned peníze odešlu z běžného učtu pryč,“ radí Jiří Kubík z Partners.
 4. Udělejte si návyk
  Už víte, že je dobré část svého příjmu odložit stranou a tvořit rezervu. Nejste ale schopni se k tomu přinutit a odkládáte to na další a další měsíc. Zkuste to po troškách. Začněte s malými vklady, klidně od pár stovek měsíčně. Odložené peníze pojmenujte (na děti, na hypotéku, na stáří apod.) a držte se hesel pravidelnost, systematičnost a trpělivost. „Vytvořte si návyk a v čase postupně přidávejte. Není nutné od počátku skokově odkládat 30 procent svého příjmu,“ doporučuje Vladimír Weiss.
 5. Ve spoření se nedržte jen při zemi
  Podle finančního poradce Jiřího Kubíka jsou lidé zbytečně konzervativní ve spoření. Pokud si už odkládají peníze, a to i dlouhodobě, leží jim zbytečně na běžných či spořicích účtech. Přicházejí tak o možné výnosy. Část peněz, které neslouží jako rezerva pro nečekané výdaje, se přitom dají dát třeba do podílových fondů. Takto se dá měsíčně investovat už v řádu stokorun.
 6. Myslete na důchod
  Pokud spoléháte jen na peníze od státu, vaše příjmy půjdou po odchodu do penze pravděpodobně rapidně dolů. Proto na to myslete už teď a odkládejte si něco stranou. „Nesnažte se najít ten pravý čas, kdy s investováním začít. Jinými slovy neotálejte. Pokud dosud neinvestujete, tím pravým okamžikem, kdy začít, je právě dnešek, třeba i s malou počáteční částkou,“ radí Pavel Novák, ředitel společnosti Zonky, kde investuje více než 16 tisíc lidí.
  Tuto kategorii byste měli mít zaplacenou poté, co pokryjete všechny pravidelné platby, a předtím, než vůbec pomyslíte na jakékoli rozmazlování se. O dané porci peněz přemýšlejte jako o jistém závazku pro vaši lepší budoucnost.

Zdroj: Mladá fronta DNES