Moderní technologie vstupují do našeho každodenního života stále silněji. U řízení bankovního účtu tomu není jinak. Klasickou pobočku banky už dnes prakticky nepotřebujeme. Nastavení a správu účtu většina lidí v současnosti zcela samozřejmě ovládá přes internetové bankovnictví.
Je to bezpečné? Pokud se budete chovat obezřetně a dodržovat určité zásady, pak ano. Základem je používat počítač s aktualizovaným operačním systémem a bezpečnostním softwarem. Důležité je i to, z jaké sítě se připojujete. Poměrně bezpečné bývají sítě domácí či ty v zaměstnání, veřejnou wifi třeba v kavárně ale pro tyto účely za bezpečné raději nepovažujte.
Složité heslo je základ
I když je to možná nepohodlné, přístupové heslo by nemělo být jednoduché. Ideální je zkombinovat velká a malá písmena, čísla, případně i další znaky. Také je třeba heslo pravidelně měnit. A pozor: nikdy ho nemějte napsané na papírku v peněžence (to se týká i PIN k platební kartě) nebo nalepené na lístečku na monitoru. „Nikdy si také neukládejte heslo do internetbankingu do paměti prohlížeče na internetu,“ upozorňuje Vladimír Weis z Partners.
S nástupem chytrých telefonů se objevila další možnost, jak své finance spravovat – přes bankovní aplikace. Původně se ovládaly jen přes heslo (PIN) – stejně jako bankovnictví v počítači. Dnes do nich můžete vstupovat i pomocí biometrických údajů, které jsou pro každého člověka jedinečné.
Před zhruba čtyřmi lety tak banky umožnily přístup přes otisk prstu. Od loňska se i u nás postupně prosazuje také sken obličeje. „Zabezpečení je vysoké, v době otisků prstů, případně odemykání obličejem je prakticky nemožné zneužít mobilní telefon a vybrat peníze z účtu,“ říká Daniel Horňák z portálu Chytrý Honza. „Ve většině případů je potřebná ještě autorizace SMS zprávou, pokud zadáváme v internetovém bankovnictví nějakou transakci, takže bych se nebál.“ Doporučuje však pravidelně kontrolovat účet, zda na něm nejsou nějaké neobvyklé pohyby.
Aby ale všechno fungovalo, jak má, a váš mobil a všechno, co v něm máte uloženo, byly v bezpečí, je opět nutné dodržovat určité zásady. Pokud máte chytrý telefon s Androidem, základem je bezpečnostní aplikace – antivirový program. „Na mobilních zařízeních – jako jsou právě chytré telefony či tablety zejména se systémem Android – sledujeme prakticky totožný vývoj nárůstu hrozeb, jaký byl před několika lety na osobních počítačích,“ varuje bezpečnostní odborník Ondřej Šafář. Systém Apple iOS je podle něj v tomto směru nepoměrně bezpečnější.
Bezpečí mobilní banky může snadno narušit sám uživatel
„Pro Android totiž existuje poměrně velké množství škodlivých aplikací i v oficiálním obchodě s aplikacemi Google Play,“ vysvětluje Šafář. Před stažením je proto nutné sledovat víc aspektů. Nejdůležitější je, jak aplikaci hodnotí uživatelská komunita a jaké oprávnění po vás chce. „Například aplikace,svítilna‘ nepotřebuje přístup ke kontaktům, a pokud tento přístup vyžaduje, není něco v pořádku a její instalaci bychom rozhodně nedoporučovali,“ uvádí pro představu Šafář.
A doplňuje, že může nastat i situace, kdy se aplikace zpočátku chová korektně – a škodlivou se stane až po aktualizaci. To byl případ oblíbené aplikace pro nahrávání hovorů, která po jedné z aktualizací začala náhle vyžadovat povolení nestandardního oprávnění. Podobné otázky mobilního systému mnozí uživatelé řeší tak, že odkliknou souhlasnou odpověď, aniž by přemýšleli, s čím že to vlastně souhlasí. V tomto případě tak otevřeli útočníkům vzdálený přístup k mobilnímu bankovnictví. Spolehlivá bezpečnostní aplikace a důslednost při vašem chování na mobilu je tedy skutečně nutností.
Přístupové heslo nikdy nemějte napsané na papírku v peněžence – to se týká i PIN k platební kartě – nebo nalepené na lístečku na monitoru. A také ho nikdy neukládejte do paměti prohlížeče.
Zdroj: Lidové noviny